Startery do świetlówek – czy nadal możemy się z nimi spotkać?

startery

Wydawać się może, że świetlówki jako źródła światła mają swój prawdziwy rozkwit już daleko za sobą i obecnie są raczej rzadko spotkane. Co do tego raczej nie powinniśmy mieć wątpliwości, faktycznie świetlówki nie są już tak popularne jak kilkanaście lat temu. Nadal jednak w niektórych miejscach możemy się z nimi spotkać, a skoro taka sytuacja ma miejsce to również startery do świetlówek nadal znajdują się w sprzedaży.

Dobra jakość wybieranego startera

Jak sama nazwa mówi startery to tak naprawdę zapłonniki, które decydują o tym, że świetlówka się włącza i zaczyna emitować światło. Zapłonnik jest tym elementem, który odpowiada za przepływ prądu przez około sekundę od momentu, gdy uruchomiony zostaje układ. Potem sie wyłącza i dalej odpowiada za monitorowanie pracy świetlówki i w momencie, gdy wykrywa, ze ona nie pracuje ponownie powoduje zapłon, oczywiście w momencie, gdy układ pozostaje włączony. Startery najbardziej popularne mają mechaniczne działanie, choć w niektórych nowoczesnych źródłach światła wprowadza się także rozwiązania elektroniczne, które zyskują na popularności.

Startery i inne oświetlenie znajdziesz tutaj.

Podstawa do funkcjonowania układu ze świetlówką

W sytuacji zastosowania układu z żarzoną katodą tak naprawdę startery mają istotne znaczenie i wpływają na funkcjonowanie tego źródła światła, bez nich świetlówka nie zostanie uruchomiona, ponieważ w pewnym momencie pojawi się problem z brakiem przepływu dla prądu. To właśnie na początku pracy układu starter za to odpowiada. Jeśli go brak albo jest uszkodzony to w takiej sytuacji oświetlenie nie będzie funkcjonowało.

About: Apoloniusz