Lampy do kuchni

Lampy do kuchni

Lampy do kuchni

Oświetlenie do kuchni pełni funkcje nie tylko estetyczną, ale głównie funkcjonalną. Powinno zapewnić dostęp światła do blatów roboczych w tym czasie, kiedy z nich korzystamy, a dostęp energii słonecznej jest ograniczony. Odpowiednio dobrane lampy do kuchni mogą również podkreślić główne elementy stylistyki wnętrza.

Oświetlenie kuchni

Planowaniem oświetlenia do kuchni możemy zająć się w momencie, kiedy wszystkie blaty robocze zostały zaplanowane, a stół i meble kuchenne znalazły swoje miejsce. Można je podzielić na dwa rodzaje:

  • oświetlenie ogólne,
  • oświetlenie boczne.

Lampy ogólne mają na celu rozświetlenie całego pomieszczenia, nie muszą być bardzo jasne, ale dobrze, jeśli włącznik znajduje się przy wejściu. Oświetlenie centralne w kuchni zazwyczaj znajduje się nad stołem. Lampy do kuchni (kliknij) umieszczone w tym miejscu pomagają wydzielić część jadalną, a podczas posiłku pozwalają szczególnie wyeksponować przygotowany posiłek i zastawę stołową. Światło skierowane na stół powinno być cieplejsze niż to skierowane na blaty. Lampy do kuchni, które dają ciepłe światło, sprzyjają zrelaksowaniu i sprawiają, że przedmioty i produkty wyglądają korzystniej. Oświetlenie powinno mieć regulowaną wysokość, nie powinno oślepiać siedzących przy nim osób. Stół o szerokości 120 cm wymaga zawieszenia lampy na wysokości 50 cm, jeśli jest większy, to około 80 cm.

W kuchni niezbędne jest również zastosowania światła kierunkowego, aby można było swobodnie przygotowywać posiłki, światło tego typu powinno być jasne, ale nie oślepiające. Dodatkowe punkty świetlne powinny być również zainstalowane w szafkach kuchennych. Ledowe taśmy zamontowane pod dolnymi szafkami zapalające się pod wpływem czujników ruchu pozwalają na przemieszczanie się nocą. Oświetlenie wewnątrz głębokich szafek mocuje się w taki sposób, aby włączało się przy otwieraniu szafki.

Lampy do kuchni a aranżacja pomieszczeń

W sytuacji, kiedy kuchnia jest otwartą przestrzenią na jadalnię lub salon, lampy do kuchni muszą pasować stylistycznie do tych zamieszczonych w sąsiednich pomieszczeniach. W niewielkiej i zamkniętej kuchni lampa zbyt duża może przytłoczyć pomieszczenie. Lampy muszą być odpowiednio dobrane do stylistyki wnętrza, w przeciwnym razie zupełnie zaburzy się jej charakter. Wiszący klosz wykonany z lakierowanej proszkowo stali to już klasyczna forma lampy, dobrze odnajduje się w stylu skandynawskim, ale także w bardziej nowoczesnym. Bardziej nowoczesny wygląd nadają również lampy do kuchni umieszczone w suficie podwieszanym, taki rodzaj oświetlenia sprawia, że pomieszczenie wydaje się wyższe i przestronniejsze.