Kinkiety – rodzaje oraz jak dobierać je do wnętrza

Kinkiety – rodzaje oraz jak dobierać je do wnętrza

Kinkiety – rodzaje oraz jak dobierać je do wnętrza

Lampy ścienne, czyli tak zwane kinkiety, są niezastąpione w nowoczesnych wnętrzach. Służą one do tworzenia oświetlenia ogólnego, miejscowego lub akcentującego, do oświetlania, dekorowania i po prostu cieszenia oka. Czym charakteryzuje się ten rodzaj oświetlenia?

Ze względu na sposób mocowania do ściany można wyróżnić trzy rodzaje lamp ściennych:

  • Kinkiet na wspornikach – popularny model do sypialni i strefy wypoczynkowej przy fotelach i sofie. Kinkiet tego typu zajmuje więcej miejsca niż inne oprawy oświetleniowe ale generalnie zapewnia również więcej światła.
  • Lampy ścienne natynkowe – zajmują one mniej miejsca niż lampy ścienne i dlatego są często stosowane w mniejszych pomieszczeniach: przedpokojach, łazienkach, kuchniach i magazynach. Jednak dobrze wyglądają również w innych pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli są w tym samym stylu lub nawet z tej samej kolekcji, co inne lampy w pokoju. W przedpokojach świetnie wyglądałaby oprawa ścienna z antycznym brązem i kryształem, a w kuchni klasyczna oprawa z białym kloszem i miękkim rozproszonym światłem.
  • Wpuszczane lampy ścienne – oprawa może być wbudowana w panel ścienny, w łuk drewniany (np. nad drzwiami), ale nie w ścianę betonową.

Według funkcjonalności:

  • Uchylne lampy ścienne – bardzo wygodne, jeśli kierunek oświetlenia musi być regularnie zmieniany lub kierowany bardzo precyzyjnie. Istnieją nawet elastyczne lampy ścienne, które można skierować w dowolnym kierunku.
  • Zamocowane – w tych oprawach nie można zmienić kierunku świecenia.

W zależności od miejsca instalacji:

  • We wnętrzu – kinkiet montowany jest w pomieszczeniach zamkniętych. Większość opraw wewnętrznych nie posiada specjalnej ochrony, choć istnieją wyjątki, takie jak modele przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń.
  • Architektoniczne i krajobrazowe (zewnętrzne) – charakteryzują się one zwiększoną ochroną przed wilgocią, kurzem, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wahaniami temperatury, a także większymi rozmiarami, większą mocą i właściwościami wandaloodpornymi.