Świece sojowe – czy wiesz jak je zrobić?

Świece sojowe – czy wiesz jak je zrobić?

Świece sojowe – czy wiesz jak je zrobić?

W ostatnim czasie coraz więcej osób interesuje się samodzielną produkcją świec sojowych. Stanowią one piękną dekorację wnętrz, a dodatkowym ich atutem jest fakt, iż są produktem ekologicznym. Poniżej podpowiadamy, jak zrobić świece sojowe krok po kroku.

Skompletowanie zestawu do samodzielnej produkcji

Przed przystąpieniem do wytwarzania świec, należy zaopatrzyć się niezbędne materiały. Ich lista obejmuje:

  • wosk sojowy
  • knot (drewniany lub bawełniany)
  • barwnik bądź olejek zapachowy
  • nożyczki i termometr
  • formę na świece
  • specjalny patyczek do mieszania
  • naczynie do rozpuszczenia wosku.

Mając skompletowany pełen zestaw przyborów, można przystąpić do działania. Warto pamiętać, że 1 kg wosku wystarczy na przygotowanie mniej więcej 13 świeczek mających pojemność 100 ml. Pełny poradnik o tym jak zrobić świece sojowe znajdziesz pod adresem https://topwosk.pl/pl/blog/Jak-zrobic-swiece-sojowe-DIY/3.

poradnik o tym jak zrobić świece sojowe

Własnoręczne wyrabianie świec. Jak przebiega?

Przejdźmy zatem do opisania, jak zrobić świece sojowe. W pierwszej kolejności należy rozpuścić wosk. Najlepiej zrobić to w gorącej kąpieli wodnej, w której umieszcza się naczynie z woskiem. Po jego przestygnięciu można dodać olejek eteryczny, jeżeli mają być to świece zapachowe.

Następnie, za pomocą specjalnych klamerek lub stabilizatorów, do wosku aplikuje się knot. Gdy wszystkie składniki zostaną ze sobą dobrze wymieszane i osiągnięta będzie wymagana dla danego rodzaju wosku temperatura, można przelać go do formy. Czynność tę należy wykonywać ze szczególną starannością, aby wosk nie dostał się poza naczynie.

Wiedząc, jak zrobić świece sojowe, trzeba pamiętać też, że należy zapewnić im jeszcze odpowiednie czas stygnięcia. Ten zależy od kilku czynników, zatem nie będzie jednakowy dla każdego typu świec. Średni czas stygnięcia wynosi od 6 do 12 godzin, jednak należy pamiętać, że świece z dodatkami będą zastygać dłużej, niekiedy nawet do 48 godzin. Ostatnim etapem produkcji świec, jest skrócenie knota. Czynność tę należy wykonać dopiero po całkowitym zastygnięciu wosku.