Piły spalinowe – czym się kierować przy ich wyborze?

Piły spalinowe – czym się kierować przy ich wyborze?

Piły spalinowe – czym się kierować przy ich wyborze?

Piła spalinowa to niezwykle uniwersalny sprzęt, który sprawdzi się w wielu sytuacjach. Można go wykorzystać do różnych prac ogrodowych, podczas budowy drewnianych konstrukcji a także przy wycince drzew. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze takiej piły.

Moc piły spalinowej

Jednym z najistotniejszych parametrów charakteryzujących specyfikę techniczną opisywanego rodzaju piły jest moc jej silnika. Może ona być wyrażana w koniach mechanicznych (KM) lub w kilowatach (kW). Z oczywistych względów większa moc pozwala na prace z twardszymi i grubszymi materiałami. Z tego powodu moc musi być dostosowana do potrzeb danego użytkownika. W przypadku wycinania gałęzi lub przycinania krzaków wystarczą modele o mocy 2,5 KM. Taki wybór wiąże się z niskim, optymalnym zużyciem paliwa, a także niewielkimi gabarytami sprzętu. Planując poważniejsze prace, należy inwestować w piły spalinowe z mocniejszym silnikiem. Przykładowo, osoby chcące ciąć drewno, powinny inwestować w modele o mocy wynoszącej co najmniej 5 KM. Taka piła będzie głośniejsza i cięższa od swoich odpowiedników ze słabszym silnikiem, ale zarazem zwiększy efektywność pracy.

Jak wybrać dobrą piłę spalinową?

Istnieje kilka innych istotnych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem piły spalinowej, a najważniejsze z nich to:

  •  waga – w przypadku standardowych prac w ogródku sprawdzą się lekkie modele o wadze wynoszącej około 5 kg. Profesjonalne piły spalinowe są znacznie cięższe i mogą ważyć nawet ponad 10 kg.
  • długość prowadnicy – krótka prowadnica oznacza większy komfort użytkowania piły, dłuższa ułatwia prace z twardszymi materiałami.
  • ergonomiczność – piła powinna dobrze leżeć w dłoni i być prosta w manewrowaniu. Wygoda obsługi ma olbrzymi wpływ na efektywność wykonywanej pracy, jak również na bezpieczeństwo użytkowników takiego sprzętu.