Stół: okrągły czy prostokątny?

Na etapie urządzania domu często stajemy przed trudnymi wyborami, a jednym z nich jest dobór odpowiedniego stołu. Jakie wady i zalety mają modele okrągłe oraz prostokątne?

Stoły okrągłe – modny wygląd, duży komfort

Niewątpliwą zaletą tych modeli, które cechuje owalny kształt, jest ich świetny wygląd. Dodają wnętrzom domowego wyglądu, a przykryte ciekawym obrusem idealnie się prezentują, ocieplając wnętrze. Z drugiej jednak strony – jeśli jest duży – zajmuje wiele miejsca, a my nie możemy nic z tym zrobić. Dosunięcie okrągłego modelu do ściany sprawi, że stracimy nieco przestrzeni po obydwu jego stronach. Ze względu na mniejszą popularność tego rozwiązania – możemy nie dostać obrusu w wybranym wzorze.

Jednocześnie, są one bardzo wygodne zarówno dla dużych rodzin, jak i podczas spotkań w gronie większej ilości osób. W ten sposób nikt nie musi siedzieć na niewygodnym rogu. Dodatkowo, nikt nikogo nie trąca łokciami – co zdarza się szczególnie często, gdy przy stole siedzi więcej osób niż powinno.

Dlaczego warto wybrać model prostokątny?

Choć okrągłe miejsca do spożywania posiłków mają wiele zalet, w większości domów można spotkać mimo wszystko najbardziej popularne, prostokątne modele. Dzieje się tak ze względu na ich ogromną zaletę: oszczędność miejsca. Gdy w domu znajdują się tylko dwie czy trzy osoby, można wygodnie dosunąć go do ściany, tym samym oszczędzając miejsce z jednej strony stołu. Do tego typu stołów można również znaleźć znacznie więcej obrusów – co ułatwia znalezienie odpowiedniej ozdoby pomieszczenia.

Z drugiej jednak strony, prostokątny mebel do jadalni czy kuchni oznacza, że w razie większych spotkań – ktoś musi siedzieć na niewygodnym rogu, szczególnie gdy w domu znajduje się więcej osób.

Jeśli chodzi o możliwość rozkładania, zarówno okrągłe, jak i prostokątne modele można powiększać z zastosowaniem wygodnej wkładki. Dlatego też nie należy bazować swojej decyzji na tym, że któryś rodzaj wydaje się być większy: w rzeczywistości, w razie konieczności i model okrągły, i prostokątny można powiększyć.

About: Apoloniusz