Jak zrobić własny odświeżacz, dzięki którym nawet najbardziej szary dywan odżyje?

Jak zrobić własny odświeżacz, dzięki którym nawet najbardziej szary dywan odżyje?

Jak zrobić własny odświeżacz, dzięki którym nawet najbardziej szary dywan odżyje?

Wszystkie dywany kończą z zapachami zwierząt domowych, brudem i plamami jedzenia. Takie jest koło życia. Jednak zamiast sięgać po chemiczne środki do czyszczenia dywanów, dlaczego nie rozważyć bezpieczniejszej i bardziej ekologicznej alternatywy?

Może ten łatwy w wykonaniu, pachnący dezodorant do dywanów nie przeniesie na lawendowe pola niczym w Prowansji, ale na pewno odświeży większość dywanów szarych. Do tego odświeżacz nadaje się do lekkich i konserwacyjnych prac porządkowych.

Co będzie potrzebne?

  • miska średniej wielkości
  • łyżka drewniana lub plastikowa
  • szklany, hermetyczny pojemnik do przechowywania
  • pół szklanki sody oczyszczonej
  • olejek lawendowy

Łączymy składniki

Lawendowy olejek eteryczny należy dodać do sody oczyszczonej w misce, upewniając się, że krople równomiernie rozprowadzą się w całej mieszance. Ułatwi to ich połączenie z sodą oczyszczoną. Na pół szklanki sody oczyszczonej używa się ok. 5-6 kropel olejku.

Dobrze wymieszać

Niemetalową łyżką całość należy dobrze wymieszać, rozbijając wszystkie grudki. Najlepiej jest użyć drewnianej lub metalowej łyżki, bo olejki eteryczne mogą reagować z metalami.

Przechowywanie

Mieszaninę najlepiej przechowywać w hermetycznym pojemniku, najlepiej wykonanym ze szkła. Można użyć słoików z gumowymi uszczelkami i zamknięciami jak przy przygotowaniu i wekowaniu przetworów.

Zastosowanie mieszaniny

Aby użyć, należy potrząsnąć mieszanką lekko i równomiernie, a następnie rozsypać na powierzchni dywanu szarego lub wykładziny. Po odstawieniu na kwadrans, można dywan odkurzyć.

Urozmaicenie odświeżacza

Jeśli ma się dość olejku lawendowego i chce się coś zmienić, można spróbować zmieszać go z olejkiem herbacianym, cytrynowym, pomarańczowym lub miętowym. Inne świetne olejki do wypróbowania to olejki o zapachu cytrusów, takie jak bergamotka i grejpfrut, olejki o zapachu drzewnym, takie jak cyprys, oraz olejki ziołowe, takie jak rumianek rzymski i rozmaryn. W większości przypadków najczęściej używa się co najmniej 50% lawendy do zapachu, ponieważ wiele innych olejków eterycznych może być bardzo silnych i może przytłaczać lawendę. Eksperymenty można zacząć od dodania kilku kropli i modyfikacji w razie potrzeby, aż do skutku. Dzięki takiemu odświeżaczowi nawet najbardziej dywany szare, mogą odzyskać dawna świeżość.

Jak działa taki odświeżacz?

Soda oczyszczona pochłania zapachy, wilgoć i oleje, a także pomaga rozluźnić cząstki brudu. Olejek lawendowy ma właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybicze, antybakteryjne i przeciwwirusowe, może więc pomóc w walce z wszelkimi drobnoustrojami na dywanie szarym.

Jako bonus, olejek lawendowy zapewnia nawet pewne korzyści zdrowotne podczas czyszczenia. Wpływa uspokajająco. To oznacza trochę odpoczynku po zakończeniu sprzątania, co nie? Ponadto, ponieważ olejek pochodzi bezpośrednio z lawendy, jest przyjazny dla środowiska i biodegradowalny, co jest niezbędne do ekologicznego czyszczenia.

Dywan szary dostępny na stronie https://sklepeureka.pl/kolory/szare-dywany