Jak wybrać stół rozkładany do małej lub dużej jadalni?

Jak wybrać stół rozkładany do małej lub dużej jadalni?

Jak wybrać stół rozkładany do małej lub dużej jadalni?

Aranżacja wnętrz nie jest zadaniem łatwym. Wymaga ona bowiem umiejętności łączenia poszczególnych elementów w harmonijną i spójną całość. Nie może to się jednak odbywać kosztem funkcjonalności. Przykładem mebli, które z powodzeniem łączą w sobie duże walory estetyczne i wysoką wartość użytkową są między innymi stoły rozkładane. Zatem, jak wybrać stół rozkładany do kuchni lub jadalni?

Stół w kuchni czy w jadalni?

W zależności od metrażu mieszkania lub domy mogą być wyposażone w jadalnię lub jedynie w samą kuchnię. Niezależnie jednak od ilości pomieszczeń w domu lub w mieszkaniu warto się jednak zawsze zdecydować się na zakup stołu. Taki mebel sprzyja bowiem nie tylko wygodnemu spożywaniu posiłków, ale również celebrowaniu chwil spędzonych w rodzinnym gronie. Stół musi być zatem na tyle duży, aby mógł pomieścić wszystkich domowników. Z drugiej jednak strony, nie może utrudniać wygodnej komunikacji oraz nadmiernie przytłaczać danej przestrzeni.      

Czym należy się zatem kierować wybierając stół rozkładany?

Aranżując wnętrza wielu klientów zastanawia się nad tym, jak wybrać stół rozkładany. Otóż, powinni oni zwracać uwagę na kilka istotnych cech mebla, w tym jego wielkość czy rodzaj zastosowanego materiału.

Jak powinna być wielkość stołu?

Odpowiednio dobrany stół do kuchni lub jadalni umożliwia wygodny dostęp do wszystkich miejsc siedzących oraz komfortowe spożywanie potraw. W przypadku małych jadalni lub kuchni konieczne jest jednak zastosowanie nieco mniejszego stołu, który musi być dostawiony do ściany. W tym przypadku konieczny okazuje się wybór stołu kwadratowego lub prostokątnego. Tego typu rozkładane stoły na co dzień cechują niezbyt duże gabaryty, a powierzchnia blatu może być w razie konieczności w szybki i wygodny sposób znacznie powiększona. 

Jak wybrać stół do małej jadalni?

W przypadku niewielkiego pomieszczenia dobrze sprawdzą się wspomniane powyżej stoły prostokątne lub kwadratowe. Podczas zakupu tego typu mebla należy jednak zwracać szczególną uwagę na możliwość wygodnego wsuwania krzeseł pod jego blat. Stół może być wykonany z drewna lub z produktów drewnopodobnych. Ustawienie takiego stołu powinno współgrać z innymi meblami, ale również z elementami aranżacyjnymi takimi jak choćby lampy. Bezpośrednio nad blatem stołu powinna się bowiem znajdować lampa, która dostarcza dużą ilość rozproszonego światła. Lampa musi być zawieszona na odpowiedniej wysokości i nie może powodować nieprzyjemnego efektu rażenia oczu.                    

Czym należy się kierować wybierając stół do dużej jadalni?

W przypadku dużych pomieszczeń możliwa jest niemal niczym nieograniczona aranżacja zgodna z preferencjami domowników. Zastosowanie we wnętrzach stoły mogą mieć zatem kształt zarówno: prostokątny, kwadratowy, jak i owalny. W dużych jadalniach niezwykle efektownie prezentują się stoły okrągłe, które umożliwiają wygodny dostęp do wszystkich miejsc siedzących oraz sprzyjają prowadzeniu komfortowej rozmowy. Tego typu produkty są również bardzo bezpieczne. Nie posiadają one bowiem ostrych krawędzi, co ma szczególne znaczenie w przypadku rodzin z małymi dziećmi.