Jaka powinna być filiżanka do kawy?

Jaka powinna być filiżanka do kawy?

Jaka powinna być filiżanka do kawy?

Kawa jest jednym z ulubionych napojów ludzi na całym świecie. Szczególnie często sięga się po nią o poranku. Można ją podawać w różnych naczyniach. Jak dobrać produkt odpowiedni do rodzaju serwowanego napoju?

Filiżanki do espresso

Jednym z najpopularniejszych napojów kawowych jest espresso. Powinno mieć ono około 30-35 ml. Najlepiej podawać je w grubych, porcelanowych filiżankach, które mieszczą 50-80 ml kawy. Dzięki temu napar będzie miał odpowiednią temperaturę, aromaty będą także lepiej wyczuwalne. Kształt naczynia powinien przypominać literę V, lecz najważniejszy jest materiał wykonania i pojemność. To silna kawa, którą pije się wolno, by delektować się smakiem zawartym w każdym jej łyku.

Filiżanki do cappuccino

Cappuccino jest mleczną kawą stworzoną na bazie espresso. Jest odpowiednie szczególnie dla osób, które nie lubią mocnych smaków. Filiżanka do tego napoju powinna mieć pojemność 150-180 ml. Dzięki spienionemu mleku będzie ona wypełniona po brzegi. Naczynie należy podgrzać przed przygotowaniem cappuccino. Gruba porcelana umożliwi utrzymanie odpowiedniej temperatury kawy. Na wierzch pianki dobrze jest dodać szczyptę cynamonu.

Szklanka do latte

filiżanka

Odpowiednim naczyniem do kawy latte będzie z kolei szklanka. To kolejna lekka kawa z dużą zawartością mleka. Można ją podać ze śmietaną lub lodami i zamienić ją w deser. Wysoka i przezroczysta szklanka o pojemności 250-300 ml ma tę zaletę, że dobrze widać przez nią atrakcyjne wizualnie warstwy napoju. Wygląd odgrywa dużą rolę w tym przypadku.

Podsumowanie

Choć kawa ma wielu fanów, niemal każdy preferuje inny jej rodzaj. Poszczególne napoje różnią się od siebie smakiem, wyglądem, aromatem oraz sposobem przygotowania. Z tego względu powinny być podawane w różnych naczyniach. Najbardziej klasycznym wyborem będzie filiżanka, lecz niekiedy kawa podawana jest w szklankach lub w kubkach. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego kształtu i pojemności produktu. Ma to wpływ na wiele istotnych cech napoju.