Najtańsza tapeta papierowa to dobre rozwiązanie?

Najtańsza tapeta papierowa to dobre rozwiązanie?

Czasy, gdy tapety były inwestycją o krótkiej trwałości i wątpliwych walorach estetycznych już dawno minęły. Obecnie producenci oferują różnorodne rodzaje tapet i fototapet, które mogą nadać pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru oraz służyć przez długie lata. Jakie mamy rodzaje tapet? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Najtańsze tapety

Nie oszukujmy się najtańsze tapety ścienne wykonane z papieru nie mogą długo wytrzymać i wyglądać efektywnie, o ile nie zagwarantujemy jej idealnych warunków. Tapeta ścienna wykonana z papieru, aby wyglądać dobrze musi być wyłożona na idealnie płaskiej ścianie. Ponadto powinna być położona w miejscu, w którym będzie mieć minimalny kontakt ze światłem słonecznym.

Do tego najlepiej, aby pomieszczenie było rzadko używane. Tylko w takich warunkach papierowa tapeta na ścianę może przetrwać dłuższy okres. Należy również pamiętać, iż najmniejsze zabrudzenie będzie w zasadzie niemożliwe do usunięcia. Tapeta nie może mieć również kontaktu z wilgocią. Niemniej jednak, jeżeli nie istnieje ryzyko zabrudzenia tapeta wykonana z papieru może być dobrym pomysłem.

Inne rodzaje tapet

Jeżeli wiec chcemy postawić na głębie kolorów, odporność na wilgoć, zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne powinniśmy postawić na inne tapety na ścianę. Współcześnie producenci oprócz papierowej tapety oferują również m.in.:

  • modele winylowe,
  • modele z włókna szklanego,
  • tapety na fizelinie,
  • tapety korkowe,
  • fototapety.

Wszystkie z tych tapet posiadają różnorodne cechy. Jedną z najwytrzymalszych są tapety winylowe. Ze względu na sposób swojego wykonania oraz znajdującą się na nich dodatkową warstwę ochronną są odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne.

Oznacza to, że z powodzeniem możemy czyścić je z pomocą delikatnych środków chemicznych. Ponadto winylowa tapeta, czy też fototapeta ścienna to najlepszy wybór, który zagwarantuje głębie kolorów.