Jakie wybrać lampy do kuchni, by były funkcjonalne?

Jakie wybrać lampy do kuchni, by były funkcjonalne?

Jakie wybrać lampy do kuchni, by były funkcjonalne?

Kuchnia jest sercem każdego domu. Bez względu na to, czy służy do przygotowywania wykwintnych posiłków, czy tylko do gotowania wody na herbatę, powinna kojarzyć się z rodziną i przyjemnym spędzaniem czasu. Dlatego jej wyposażenie musi być dostosowane do potrzeb i gustu mieszkańców. Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia są lampy do kuchni. 

Dlaczego odpowiednio dobrane lampy do kuchni są takie ważne

Kuchnia pełni kilka funkcji. Podstawową funkcją jest gotowanie i przechowywanie żywności. Dodatkową, często praktykowaną w mniejszych domach i mieszkaniach jest funkcja jadalni. W kuchni przygotowywane są posiłki, ciasta, myte są naczynia. Ze względu na bliski kontakt z żywnością w kuchni obligatoryjne jest zachowanie higieny. Niewłaściwie dobrane oświetlenie może spowodować, że w kuchni nie będzie można realizować powyższych funkcji. 

Jakie powinny być lampy przeznaczone do kuchni

Lampy do kuchni dzielimy na:

  • oświetlenie ogólne – oświetlające całe pomieszczenie, przeważnie umieszczone na suficie lub ścianie
  • oświetlenie podszafkowe – umieszczane pod górnymi szafkami, ma za zadanie doświetlenie blatów roboczych
  • oświetlenie szuflad i szafek – pozwalające na łatwiejsze odnalezienie schowanych w szafkach artykułów
  • oświetlenie dodatkowe – doświetlające określoną powierzchnię, na przykład stół jadalny.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne powinno równomiernie obejmować zasięgiem całą kuchnię. W zależności od preferencji może emitować światło o barwie ciepłej lub neutralnej, może to być platfon, żyrandol lub nakierowane reflektorki. Ważne jest, żeby zakupione lampy do kuchni (https://mlamp.pl/pl/menu/lampy-do-kuchni-245) oświetlały całą jej kubaturę.

Oświetlenie podszafkowe

Ma za zadanie oświetlać obszar roboczy. Powinno być liniowe, a w przypadku zastosowania reflektorków – światło z poszczególnych źródeł powinno zachodzić za siebie, nie pozostawiając ciemnych pól. Ze względu na przewidzianą funkcję lampa musi dawać jasne, wyraziste światło najlepiej barwy zimnej lub neutralnej.

Oświetlenie szuflad, szafek i dodatkowe

Oświetlenie szuflad, szafek oraz pozostałe oświetlenie dodatkowe, takie jak lampa nad stołem lub nastrojowe kinkiety na ścianach instalowane są przez bardziej wymagających użytkowników kuchni. Każdorazowo należy zwracać uwagę na ich funkcjonalność oraz dobierać lampy do kuchni pod jej kubaturę, wystrój oraz gabaryty mebli.