Jaką sofę do salonu wybrać?

Jaką sofę do salonu wybrać?

Jaką sofę do salonu wybrać?

Parę lat temu sofa przypominała duży, skromny mebel, który zajmował zbyt dużo miejsca i służył do siedzenia, leżenia, a nawet spania. Dobrze dobrana sofa do salonu stała się dziś prestiżowym meblem, który nie tylko zapewnia komfortowy wypoczynek, ale także podkreśla stylowy wygląd salonu. Jak wybrać idealną sofę do salonu?

Czy wybrać model rozkładany czy nie?

Przede wszystkim warto sobie odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę powinien pełnić salon. Jeśli to tylko miejsce, w którym możecie wspólnie spędzać czas – usiąść przy kawie lub ciastku, pooglądać telewizję, porozmawiać – kanapa prawdopodobnie się nie złoży. Ale jeśli salon jest jednocześnie sypialnią, sofa musi oczywiście pełnić funkcję wygodnego łóżka. Lepiej mieć taką możliwość na wszelki wypadek – gdy ktoś przyjeżdża z daleka i trzeba przenocować. Obecnie nacisk położony jest na rozkładaną sofę, która może pełnić funkcję zarówno zwykłej sofy, jak i wygodnego łóżka. Mniej jest produktów, które nie są przeznaczone do rozkładania, choć oczywiście zainteresowani będą mogli je znaleźć.

Modele nierozkładane

Sofy, które się nie rozkładają, często spotyka się w codziennych częściach salonu domu lub mieszkania, gdzie mieszkańcy mają do dyspozycji oddzielną sypialnię. Istnieje również opinia, że wygodniej się na nich siedzi niż na meblach z funkcją spania. Jednak ostatecznie wiele zależy od konkretnego modelu, a także od preferencji użytkownika. Nie każdy dom potrzebuje rozkładanej sofy. Jeśli zaproszeni goście nie nocują, a mieszkaniec ma klasyczne łóżko, to zakup staje się zbędny. Zaletą nierozkładanej sofy w wielu przypadkach może być ciekawszy design. Projektantom łatwiej jest pokolorować swoje formy, ponieważ nie są oni ograniczeni koniecznością uwzględnienia w swoich projektach mechanizmów rozkładania. Wadą jest brak możliwości rozłożenia, brak pojemników do przechowywania. Mniejsze nieskładane sofy wyglądają naprawdę schludnie i pasują niemal wszędzie.

Czy sofy rozkładane do małych wnętrz to dobre rozwiązanie?

Rozkładaną sofę do salonu można ustawić również w pokoju, w którym potrzebne jest zarówno miejsce do siedzenia i relaksu, jak i powierzchnia do spania. Nie musisz rezygnować z innych mebli, takich jak ustawienie łóżka i sofy w małej kawalerce. Wystarczy rozkładana sofa segmentowa do salonu. Pamiętaj, aby dać mu wystarczająco dużo wolnego miejsca na rozbudowę. W małym mieszkaniu idealnie sprawdzi się rozkładana sofa, ponieważ jest to mebel 2 w 1, który może pełnić funkcję sofy w salonie, a po rozłożeniu na noc służy jako pełnowymiarowe łóżko dla zwykłych lub zwykłych ludzi. Od czasu do czasu śpij.

Jak dobrać idealnie sofę do naszego wnętrza?

Zanim odwiedzimy internetowy sklep meblowy, konieczne jest zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów w danym pomieszczeniu. Dowiemy się więc, na jaki rozmiar sofy nas stać. Gdy mamy już indywidualne parametry, jakie powinna mieć nasza sofa, warto zadbać o to, aby ustawiając mebel w wybranym miejscu, nie zablokujemy np. przejścia czy drzwi. Decydując się na małą sofę warto sprawdzić, czy podczas rozkładania sofy nie trzeba przesuwać innych elementów mebla. Ciągłe przestawianie mebli jest uciążliwe i może negatywnie wpłynąć na wygląd podłóg.