Jak dobrać wielkość tunelu do ogródka?

Jak dobrać wielkość tunelu do ogródka?

Jak dobrać wielkość tunelu do ogródka?

Tunele foliowe doskonale pełnią rolę przydomowego ogrodu warzywnego. Zapewniają ochronę upraw przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak zimno i wiatr oraz uniemożliwiają dostęp szkodnikom. Zależnie od powierzchni jaką można zagospodarować na ogródek, należy dobrać odpowiednią wielkości konstrukcji, która zapewni miejsce do wzrostu zarówno warzyw, jak i owoców.

Po co okna w tunelu foliowym?

W ofercie producentów znajdują się konstrukcje przeznaczone do niewielkich, jednosezonowych upraw jak i te o większych gabarytach służące przez wiele lat. Aby móc cieszyć się z własnych upraw przez wiele miesięcy należy odpowiednio zadbać o panujące wewnątrz warunki. W sezonie letnim, tunel foliowy postawiony w miejscu o dużym nasłonecznieniu, wymaga regulacji temperatury wewnątrz. W tym celu doskonale sprawdzi się konstrukcja posiadająca otwierane okna i drzwi, dzięki czemu zapewniona będzie dobra cyrkulacja powietrza, a rośliny się nie przegrzeją. Dodatkowo w otworach okiennych montowane są moskitiery zabezpieczające uprawy przed szkodliwymi owadami.

tunel foliowy

Dobór wielkości konstrukcji do planowanych upraw.

Wybór odpowiedniego tunelu foliowego powinien być poprzedzony decyzją jakie owoce/warzywa będą w nim uprawiane. Rośliny pnące się pionowo podczas wzrostu, takie jak ogórki, pomidory czy fasola potrzebować będą więcej miejsca w pionie, dlatego wymagają wyższych konstrukcji. Ma to swoje zalety, gdyż więcej miejsca nad głową, to wygodniejsza pozycja podczas pielęgnacji roślin. Niższe tunele lepiej sprawdzą się dla upraw rosnących blisko poziomu podłoża. Przygotowane dla nich grządki powinny mieć odpowiednią powierzchnię, a sam dostęp do nich powinien być komfortowy, dlatego w przypadku upraw tego rodzaju lepiej sprawdzi się konstrukcja o dużej powierzchni, ale niekoniecznie wysokości.