Świetlówka t5 czy t8 do akwarystyki?

świetlówka

Przeglądając oferty profesjonalnych sklepów akwarystycznych można spotkać się z świetlówkami typu t5 i t8, które od wielu lat wykorzystywane są w tej branży. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są różnice pomiędzy obydwoma modelami i na którą świetlówkę warto postawić w pierwszej kolejności.

Co warto wiedzieć?

Świetlówka t5 po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1995 roku i od tamtego czasu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem na całym świecie. Świetlówka t8 oparta jest z kolei na technologii z lat 90., ale pomimo tego w dalszym ciągu jest to jedna z najczęściej stosowanych świetlówek w akwarystyce. Świetlówka t8 najprościej rzecz mówiąc, to nic innego jak popularna rura o średnicy 26 mm. W przypadku świetlówek t5 mamy z kolei do czynienia z rurą o średnicy 16 mm. Świetlówka t5 może pochwalić się mniejszymi rozmiarami oraz większą mocą przy mniejszej długości. Do największych zalet należy zaliczyć także znacznie dłuższy czas pracy.

świetlówka

Długość ma znaczenie

Powyżej opisane świetlówki różnią się między sobą także długością. Jeżeli chodzi o świetlówki t5, to w akwarystyce stosuje się głównie modele 8W o długości 30 cm, 24W o długości 55 cm oraz 39W o długości 85 cm. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej również świetlówki t5 80W o długości 145 cm. W przypadku świetlówek t8 stosuje się modele 15W o długości 44 cm, 18W o długości 60 cm, 20W o długości 60 cm i 30W o długości 90 cm. Nieco rzadziej używane są świetlówki 40W i 58W o długości odpowiednio 120 cm i 150 cm.

About: Apoloniusz