Jak wybrać oświetlenie elewacyjne?

Podobnie jak we wnętrzach, oświetlenie na zewnątrz budynku ma znaczenie nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę projektując oświetlenie elewacyjne.

Jakie znaczenie ma oświetlenie zewnętrzne?

Wbrew pozorom oświetlenie na ścianie budynku nie tylko ma pomagać trafić kluczem do zamka, właściwie zaplanowane może pełnić o wiele więcej funkcji, m.in.:

  • oświetlać wejście do budynku i garażu. W tym celu najlepiej sprawdzają się lampy z czujnikiem ruchu, które włączają się gdy ktoś znajdzie się ich zasięgu.
  • oświetlać taras i ogród. W tym celu sprawdzą się lampy elewacyjne montowane na ścianie budynku, z wyłącznikiem znajdującym się wewnątrz domu. Taras i ścieżki w ogrodzie można też doświetlić stosując słupki świetlne, także takie zasilane energią słoneczną.
  • dodawać bryle domu lekkości, bo jak wiadomo gra świateł potrafi nawet optycznie zmienić proporcje budynku.
  • uchronić przed wizytą nieproszonych gości, bo jak wiadomo złodzieje mniej chętnie skradają się w miejsca, w których łatwo ich zobaczyć. W celach prewencyjnych dobrze sprawdzają się też lampy z czujnikiem ruchu.

Na co zwracać uwagę montując lampy zewnętrzne

Dobra lampa zewnętrzna musi spełniać kilka dodatkowych warunków, których nie wymaga się od urządzeń montowanych w domu. Przede wszystkim musi być bardzo szczelna i wodoodporna, by sprostać zmiennym warunkom atmosferycznym. Noe od dziś wiadomo, że prąd plus woda równa się niebezpieczeństwo.

Ważne są jednak nie tylko parametry techniczne lamp, ale także to jak zostaną zamontowane. Podstawową zasadą montażu jest takie ustawienie zewnętrznego źródła światła by nie oświetlało wnętrza domu. W przeciwnym razie będzie utrudniać domownikom codzienne funkcjonowanie, lub co gorsza zasypianie. Z tego samego powodu światło, zwłaszcza montowane w pobliżu okien, nie powinno być zbyt mocne.

About: Apoloniusz