Co to jest płyta HDF i płyta MDF?

Płyta HDF i MDF to materiał, z którego wykonuje się coraz więcej mebli, oraz (w przypadku płyty HDF) również paneli podłogowych. Powoli stają się one najbardziej popularnymi i rozpowszechnionymi przeznaczonymi do tych celów materiałów. Czym jednak dokładnie są te płyty, to pytanie, które zadaje sobie tylko nieliczna grupa osób z tych, które używają jej na co dzień.

Płyta HDF – podstawy

Płytę HDF wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji paneli, ale jest ona również świetną bazą której używa się do wykonywania różnego rodzaju płyt laminowanych wykorzystywanych w meblarstwie. Co do jakości płyt tego rodzaju to zależy ona w głównej mierze od materiałów spoinowych użytych w produkcji, aczkolwiek ze względu na wysoką gęstość płyta hdf ta uchodzi za materiał wytrzymały. Produkcja płyt HDC polega na sprasowaniu odpowiednio spreparowanych włókien drzewnych w obecności odpowiednich substancji spajających. W produkcji wykorzystywany jest formaldehyd.

Płyta MDF – różnorodność zastosowań

Płyty MDF charakteryzuje przede wszystkim różnorodność zastosowań, do których są używane. Charakteryzują się wysoką trwałością i niezmiennością właściwości we wszystkich kierunkach. Płyty tego rodzaju są również w pewnych warunkach giętkie. Stosując odpowiednie dodatki można uzyskiwać płyty o konkretnych,oczekiwanych właściwościach (na przykład płyty niepalne). Płyty tego rodzaju stosowane są głównie w meblarstwie, ale tez budownictwie i wielu innych dziedzinach.


About: Apoloniusz